"Rádi bychom v Malešově přivítali Rapid Vídeň," přeje si Václav Dastych

14.06.2018

Malešov - Fotbalové hřiště v Malešově hostilo v úterý 8. května 2018 již dvacátý ročník turnaje U13. Memoriál Františka Lhotáka i tentokrát přilákal týmy z české špičky a zahraniční účastníky. Jak hodnotí jubilejní turnajové klání hlavní pořadatel turnaje, pan Václav Dastych. To se dozvíte v následujícím rozhovoru.


Pane Dastychu, jak jste spokojený s letošním průběhem turnaje?

S turnajem jsem moc spokojen. Vyšlo nám nádherné počasí, toho se vždy bojím nejvíce. Kromě pár drobných šrámů se nikdo nezranil. Dle ohlasů po skončení turnaje byli všichni spokojeni a tím pádem jsme spokojení i my pořadatelé.

Využil bych této příležitosti a chtěl moc poděkovat všem pořadatelům za jejich perfektní práci po celý den a hlavně panu Milanovi Lhotákovi, který den před turnajem zažil velké nervy. Rozbilo se nám na hřišti čerpadlo, takže jsme jej nemohli kropit. On si ale stejně poradil a s pomocí hasičů dal hřiště do výborného stavu.

Přesto, je něco, co se Vám letos nepodařilo?

Jediné, co mě trochu zamrzelo, je to, že jsem nedokázal, i přes velkou snahu, zajistit návštěvu některého z ligových hráčů nebo trenérů. Připadá mi že starší generace hráčů byla výrazně vstřícnější, víc si asi vážili toho, kam to dotáhli a nedělalo jim problém přijet rozdat pár podpisů a fotek. Hráče jako Trousil, Zelenka, Papoušek, Janda, Koloušek, Kuchař jsem nemusel vůbec přemlouvat nebo prosit. Dnes je situace výrazně jiná, ale s tím asi nic neudělám. A když se k tomu přidala z fotbalových důvodů nemožnost přijet i našemu patronovi - odchovanci Novotnému z FK Teplice, tak bohužel nikdo nedorazil.

Jak se Vám líbily výkony mladých fotbalistů?

To je jediné, co mě mrzí na každém ročníku. Kvůli organizaci okolo turnaje si nemůžu užít v plné míře zápasy těchto třináctiletých kluků. Hrají výborně, je to již fotbal, na který se dá koukat. Krásné fotbalové akce, prožívání radosti ale i zklámání, které ke sportu prostě patří bylo nádherné.

Letošní ročník vyhrál maďarský tým Illés Akademia Szombathely. Překvapilo Vás jejich vítězství?

Přiznám se, že trochu ano. Nicméně maďarský tým byl v Malešově již popáté a nejhůř skončil na pátém místě. Jednou již byl ve finále, takže se od nich dá vždy očekávat atak na umístění v popředí turnaje. Letos bych řekl, že hráli opravdu dobře a ve finále bylo vidět jak touží vyhrát. V první půlce dali branku z trestného kopu, ale v druhém poločase rezignovali na hru dopředu a snažili se přežít místy obrovský tlak Slavie Praha. To se jim nakonec podařilo.

Hned druhý den se prvním místem z Malešova prezentovali na jejich webových stránkách, a to je nejlepší reklama pro náš turnaj i pro městys Malešov.

Akce podobného typu by se v dnešní době již bez sponzorů neobešla ...

Přesně tak. Rád bych jim všem poděkoval. Generální sponzorem turnaje byly Středovy pekárny Kutná Hora. Dále pak Městys Malešov, Středočeský kraj a mnoho dalších. Bez jejich podpory by turnaj nebyl a moc si jejich pomoci vážíme.

Ještě bych vyzdvihl našeho hlavního mediálního partnera zpravodajský portál svoboda.info. Krásné fotky jejich fotografa mohli hráči hned prohlížet během turnaje a vše ohledně mediální podpory turnaje je vždy na velmi vysoké úrovni.

Jaké týmy byste v budoucnu do Malešova rádi pozvali?

Snů by bylo. Jasné je, že kapacita malešovského areálu je daná a více týmů již nemůžeme zvát, i když by to nebyl problém zajistit. Zájem z klubů by určitě byl. Rád bych dostal do Malešova Rapid Vídeň, zkouším to již třetím rokem, ale pořád se nám to nedaří. Tento tým bych rád dostal do Malešova i proto, že se o to snažil i bývalý předseda Klečák. Tím by se znovu obnovilo spojení Malešova s Hugo Meislem, který je označován za tvůrce moderního fotbalu. V roce 1925 přišel Hugo Meisl s myšlenkou na pořádání Středoevropského poháru jako první pravidelné mezinárodní klubové soutěže (předchůdce Ligy mistrů). Meisl se v Malešově narodil a do šesti let žil, následně se přestěhoval právě do Vídně.

Pro naše špičkové týmy by byl zajímavý i soupeř z Německa. Několikrát jsem zval také Baník Ostrava.

Máte za sebou dvacet turnajových ročníků. To už je pořádná porce. Máte chuť do pořádání dalších turnajů?

Po dvaceti letech nemám již tolik sil a elánu jako dříve, a tak jsem si říkal, že by bylo dobré v nejlepším skončit. Mladší kamarádi z Malešova, kteří se již velmi aktivně zapojili do organizace a práce s tím spojené, mě přesvědčují, abychom pokračovali. Zatím jsem nenašel v sobě tolik síly pro ukončení mé práce, takže jsem se rozhodl zatím pokračovat. Nicméně si před sebe dávám výrazně menší časové úseky.

Samozřejmě to vše také záleží na tom, jestli budu mít pořád tak velkou podporu sponzorů, protože pokud bych o ní přišel, asi bych skončil i já. Co ale asi změníme je kategorie hráčů pro turnaj. Uvažujeme, že příští ročník budou hrát U12, ale to ještě musíme probrat na schůzi výboru. Chvilku si od turnaje odpočineme a hned na konci prázdnin rozjedeme přípravu pro další ročník.